У 2021 році Україна відзначатиме День охорони праці під девізом «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи – інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР*»
Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006, щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначається День охорони праці.
У 2021 році Міжнародна організація праці у цей день акцентує увагу на важливості зміцнення системи безпеки та здоров’я (далі БЗР), включно зі службами безпеки та охорони здоров’я як на національному рівні, так і на рівні підприємств. Саме тому Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі буде присвячений стратегіям зміцнення національних систем *безпеки та здоров’я на роботі (БЗР), та спрямований на посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду в сфері праці.
Кожна людина має природне невід’ємне і непорушне право на охорону здоров’я. Суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутніми поколіннями за рівень здоров’я і збереження генофонду народу України, забезпечують пріоритетність охорони здоров’я в діяльності держави, поліпшення умов праці, навчання, побуту і відпочинку населення, розв’язання екологічних проблем, вдосконалення медичної допомоги і запровадження здорового способу життя.
За охороною праці і безпечними умовами в Україні здійснює контроль Державний комітет України з нагляду за охороною праці.
Також функції по охороні праці покладено на Кабінет Міністрів України та міністерства та центральні органи державної виконавчої влади; місцеві державні адміністрації; місцеві ради народних депутатів.
Проблема створення безпечних і нешкідливих умов праці в Україні існувала завжди, про що свідчить статистика нещасних випадків
Щорічно в Україні у процесі суспільного виробництва травмується майже 30 тис. осіб, з них близько1,3 тис. гине. Середній вік потерпілих 28-40 років, а це найбільш продуктивний вік людини.
Закон "Про охорону праці" був прийнятий 14 жовтня 1992 року.Цей закон покладає на роботодавця повну відповідальність за створення безпечних умов праці на кожному робочому місці.
Законом України " Про охорону праці" забороняється залучати жінок, які мають дітей віком до 3 років і вагітних жінок, до нічних, понаднормованих робіт, робіт у вихідні дні, направляти їх у відрядження.
Для неповнолітніх встановлена тривалість робочого часу:
для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень;
для осіб віком від 15 – 16 ( учні віком від 14 до15, які працюють у період канікул ) – 24 години на тиждень.
Прийняття на роботу осіб молодше 16 років не допускається. Проте, як виняток, можуть за згодою одного з батьків, або особи, що його замінює.
Закон забороняє застосування праці неповнолітніх на важких роботах і на роботах у шкідливих або небезпечних умовах праці, а також на підземних роботах.
Є й інші нормативні документи, які охороняють працю і дорослих, і дітей, учнів та студентів.
Але правила охорони праці повинні знати і самі працівники, учні. Для цього під час прийняття на роботу (або початку навчаьного року для учнів) та періодично протягом року , ми повинні проходити на кожному підприємстві інструктажі з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.
За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці (далі - інструктажі) поділяються на вступний, первинний, позаплановий та цільовий.
Для захисту від шкідливих умов під час деяких видів роботи використовуються засоби індивідуального захисту:
А також необхідно пам'ятати, що за порушення нормативно-правових актів з охорони праці, створення перешкод для діяльності посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці винні особи притягаються до відповідальності згідно із законодавством.
Робітники, у разі невиконання ними вимог безпеки, викладених в інструкціях з безпечних методів робіт за професіями, залежно від характеру порушень, несуть відповідальність у дисциплінарному (догана, звільнення), адміністративному (штраф) або кримінальному порядку. Матеріальною відповідальність передбачено відшкодування збитків, завданих працівникам (або членами їх сімей), які постраждаливід нещасного випадку.
Окрім даного матеріалу для уроків можна використати презентацію (можна завантажити) та мультфільми нижче
Comments