top of page
Фото автораTatyana Umanets

Сучасні підходи до оцінюваня учнів

Шановні педагоги, батьки та учні! Змінюється світ, і разом з ним змінюються вимоги до освіти. Щоб учень став повноцінним учасником цього процесу, необхідно дотримуватись і сучасних підходів до оцінювання діяльності учня при вивченні предметів.

Впровадження в освіту компетентісного підходу вимагає змін і від учнів, і від учителів.


Що змінюється для учнів? Учні мають зрозуміти, що освіта здобувається не заради оцінки, а для використання у подальшому житті. Саме тому замало просто запам'ятати інформацію на уроці чи з підручника. Необхідно навчитись її використовувати, застосовувати і для виконання завдань в школі, і для вирішення різних викликів у житті. Тому необхідно ще зрозуміти - чим біль активна твоя позиція у навчанні - тим швидше ти досягнеш бажанго результату. Ніхто не здатен навчити іншого, який не хоче вчитись. Тому відповідальність за результати - спільна в учителя і учня. А значить - вони партнери у спільній справі - сформувати людину розумну, яка вміє досягти результату.


Що мають змінити учителі? Зараз оцінюватись має не обсяг засвоєних знань сам по собі, а те, як ці знання використовуються для вирішення прикладних завдань. Оцінювати необхідно не лише результат, а й процес, розуміння і застосування в реальному житті, а не відтворення, оцінювати усі реальні досягнення учня - це робить оцінювання мотивуючим.


Для того, аби учні розуміли справедливість і об'єктивність критеріїв оцінювання, варто спільно обговорювати оприлюднені критерії оцінювання в СЗШ № 224, впроваджувати самооцінювання та взаємооцінювання учнів, отримувати постійний зворотній зв'язок при оцінюванні. Варто використовувати портфоліо якметод оцінювання в деяких видах діяльності на уроках, а також впроваджувати формувальне оцінювання не лише в класах НУШ.

Підсумуємо.

Що вимагає сучасна освітня система від підходу учителя до оцінювання навчальних досягнень учнів? Що контролює Державна служба якості освіти ?


1. НАЯВНІСТЬ ВІДКРИТОЇ, ПРОЗОРОЇ І ЗРОЗУМІЛОЇ ДЛЯ

ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ СИСТЕМИ ОЦІНЮВАННЯ ЇХ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ


2. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ В ШКОЛІ СПРИЯЄ РЕАЛІЗАЦІЇ КОМПЕТЕНТІСНОГО ПІДХОДУ ДО НАВЧАННЯ. ВПРОВАДЖЕНЕ ФОРМУВАЛЬНЕ ОЦІНЮВАННЯ.


3. РОЗУМІННЯ ОБ'ЄКТИВНОСТІ І СПРАВЕДЛИВОСТІ СИСТЕМИ ОЦІНЮВАННЯ. СПРЯМОВАНІСТЬ СИСТЕМИ ОЦІНЮВАННЯ НА ФОРМУВАННЯ У ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА РЕЗУЛЬТАТИ СВОГО НАВЧАННЯ, ЗДАТНОСТІ ДО САМО- І ВЗАЄМООЦІНЮВАННЯ.


Забезпечення цих вимог дозволить зробити оцінювання навчальних досягнень учнів не вироком, а інструментом для змін і розвитку.

 

Додаткові матеріали:


Цікавий курс про формувальне оцінювання, компетентісний підхід :



Що можна почитати учителю щодо оцінювання (за матеріалами "Абетки для директора", 2020) :

  1. Підготовка майбутнього вчителя хімії до компетентнісного підходу в оцінюванні навчальних досягнень учнів. Криворучко А.В.

  2. КОНТРОЛЬ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ З ПРАВОЗНАВСТВА: ПОНЯТТЯ, ПРИНЦИПИ, ФУНКЦІЇ, МЕТА, СУБ’ЄКТИ, ОБ’ЄКТИ, КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ Рябовол Л.

  3. Тестові технології оцінювання ключових і предметних компетентностей учнів основної і старшої школи : монографія / за ред. Ляшенка О.І., Жука Ю.О. – К. : Педагогічна думка, 2014

  4. Канівець Т.М. Основи педагогічного оцінювання


14 переглядів0 коментарів

Comentários


bottom of page