top of page
Фото автораTatyana Umanets

Що необхідно знати асистенту учителя і вихователю спеціального класу.

Літо - сприятливий час для відпочинку, відновлення і професійного розвитку. Пропонуємо перелік джерел і документів, які будуть необхідними для роботи у новому навчальному році.


1. Асистент учителя в інклюзивному класі:



В нашій школі є класи з інклюзивним навчаннням (інклюзія - "включення"), де разом з іншими учнями навчаються одна або кілька дітей з особливими освітніми потребами (ООП). Тому для роботи в такому класі в школі також з’являється асистент вчителя.

Головне завдання асистента вчителя – допомагати вчителю або вихователю навчати дітей з ООП і , за потреби, допомагати працювати з іншими дітьми класу. Тобто асистент вчителя і вчитель – це команда, яка має навчитися працювати разом і не конкурувати між собою.


Зазначимо, що тижневе навантаження асистента вчителя становить 25 годин, тобто 5 годин на день. Підпорядковується він безпосередньо заступнику директора з навчально-виховної роботи або методисту ЗДО.

Нормативні документи, якими керується асистент:


Онлайн-дистанційний курс для працівників "ІНКЛЮЗІЯ І ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ" можна пройти ТУТ



Окремі зразки документації асистента учителя СЗШ № 224:


До слова, асистент вчителя – це людина, яка супроводжує учня не лише у навчальному процесі, але й постійно моніторить стан розвитку дитини, рівень засвоєння знань та інформує про це оточення – батьків, педагогів тощо.

Асистент учителя має бути єдиною командою з вчителем: постійно контактувати між собою, обмінюватися інформацією і намагатися знайти ті підходи, які допоможуть дитині засвоїти навчальний матеріал.


Посада асистента вчителя не передбачає присвоєння кваліфікаційних категорій. За результатами атестації асистенту вчителя встановлюється тарифний розряд, під час визначення якого враховуються: освітній рівень працівника, професійна компетентність, педагогічний досвід, результативність та якість роботи, інші дані, які характеризують його професійну діяльність.


Відповідно до додатку 9 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» асистенту вчителя закладу загальної середньої освіти з інклюзивним та інтегрованим навчанням встановлюється 10-12 тарифні розряди. Рішення про встановлення розміру посадового окладу в межах затвердженого фонду заробітної плати відповідно до затверджених цим наказом схем тарифних розрядів приймає керівник закладу загальної середньої освіти.


2. Вихователь спеціального класу



Відповідно до Положення про спеціальні класи для навчання дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України від 09.12.2010 р. № 1224, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за № 1412/18707, освітній процес у спеціальних класах здійснюється відповідно до робочого навчального плану, складеного на основі навчальних планів спеціальних закладів освіти для дітей з особливими освітніми потребами, затверджених Міністерством освіти і науки.

Спеціальні класи працюють за навчальними програмами, підручниками та посібниками, рекомендованими Міністерством освіти і науки для використання у спеціальних закладах освіти. У разі необхідності та з урахуванням стану здоров'я, особливостей навчально-пізнавальної діяльності дітей з особливими освітніми потребами у спеціальних класах можуть використовуватися рекомендовані навчальні програми та підручники закладів загальної середньої освіти.

Відповідно до наказу МОН від 26.07.2018 р. № 814 «Про затвердження типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами» інваріантна складова навчальних планів для спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами обов’язково включає години корекційно-розвиткової роботи, яка спрямована на корекцію відхилень у їхнього розвитку, створення сприятливих умов для здобуття освіти відповідного рівня.

Нормативні документи:


Формування особистості школяра можливе лише на підставі постійного всебічного вивчення дітей під час їх навчання та виховання. Необхідно вивчати їхнє ставлення до будь-якого виду діяльності, до себе та до своїх можливостей, до членів свого колективу та власного статусу в ньому.

У процесі виховання вихователь спеціального класу повинен спиратися на розуміння особистості дитини з урахуванням закономірностей її психічного розвитку; визначати ступінь корекційного впливу на розвиток дитини залежно від характеру, часу виникнення порушення та глибини ураження й створювати належні умови в межах спеціальної організації виховного простору.

Знання педагогами прийомів вивчення та оцінювання індивідуальних особливостей та рис особистості школяра, володіння різнобічною психодіагностич-ною інформацією про вихованців дають змогу знаходити найбільш оптимальні та ефективні шляхи педагогічних виховних впливів, прогнозувати успіхи та невдачі, проектувати й створювати психологічний клімат у класному колективі, передбачати випадки психологічної несумісності або, навпаки, згуртованості колективу тощо.

Документація вихователя спеціального класу:

  • річний план роботи вихователя спеціального класу

  • графік роботи вихователя

  • журнал щоденного обліку роботи вихователя

  • моніторинг стану розвитку учнів (спільно з учителем, психологом, корекційними педагогами)

  • портфоліо учня.


Відповідно до Міжнародного класифікатора хвороб (МКБ-10) затримка психічного розвитку (далі – ЗПР) не є стійким незворотнім психічним порушенням і характеризується як порушення психологічного розвитку (недорозвиток пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери).

Під впливом кваліфікованої корекційної допомоги практичного психолога, посада якого передбачена штатними розписами закладів загальної середньої освіти всіх типів, а також вчителя-логопеда, діти з ЗПР за час навчання у 1-4 класах (школа І ступеня) досягають стабільних успіхів у навчанні та розвитку. Надалі такі діти мають можливість опанувати Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти. Водночас навчальні плани для дітей з ЗПР відрізняються від навчальних планів інших закладів загальної середньої освіти наявністю корекційно-розвиткової складової.

Що необхідно знати про ЗПР:


971 перегляд0 коментарів

댓글


bottom of page