Під час вебінару Державної служби якості освіти “Як завучу організувати освітній процес у 2021/2022 навчальному році“ начальниця відділу базової освіти Департаменту інституційного аудиту ДСЯО Олена Святенко визначила такі нормативні документи, які визначають роботу ЗЗСО:
Стаття 1 Закону України “Про повну загальну середню освіту“ (Стратегія розвитку закладу освіти; Річний план роботи ЗЗСО)
Організація освітнього процесу врегульована Законом України “Про повну загальну середню освіту“ (стаття 10):
Освітній процес організовується, зокрема, відповідно до освітньої програми;
Освітній процес організовується в безпечному освітньому середовищі та здійснюється з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, їхніх особливих освітніх потреб;
Освітній процес у закладах загальної середньої освіти організовується в межах навчального року, що розпочинається в День знань – 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року;
Структура і тривалість навчального року, навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу освіти в межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого відповідним навчальним планом, та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, особливостей регіону тощо;
Безперервна навчальна діяльність учнів закладів загальної середньої освіти не може перевищувати 35 хвилин (для 1 року навчання), 40 хвилин (для 2–4 років навчання), 45 хвилин (5–12 років навчання), крім випадків, визначених законодавством.
Стаття 11 Закону України “Про повну загальну середню освіту“ (формування освітньої програми);
2 державні стандарти - Державний стандарт початкової освіти й Держстандарт для 5–11 класів;
Накази МОН “Про затвердження типових освітніх програм”;
Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти.
критерії оцінювання освітніх і управлінських процесів закладу освіти та внутрішньої системи забезпечення якості освіти (Додаток до Порядку проведення інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти); користуватися Абеткою для директора.
Важливо:
Стратегію розвитку формує заклад освіти, але залучає до цього учасників освітнього процесу.
Річний план роботи має бути “живим”. Це документ, до якого постійно повертаються, де роблять помітки, що виконано, а що ні, що треба зробити найперше, а що – перенесли на наступний семестр, у разі потреби, вносять зміни на засіданні педагогічної ради.
Школа ухвалює 3 основні документи:
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти;
Річний план роботи;
Стратегію розвитку закладу освіти.
Буде добре, якщо ці 3 документи будуть взаємопов’язані між собою й доповнюватимуть один одного. Наприклад, у положенні ви визначили, що проводитимете самооцінювання за 4 напрямами. Ті ж 4 напрями мають бути відображені в стратегії розвитку закладу освіти, і за ними ж має бути сформований річний план.
Важливо: Нормативних документів, які регламентують структуру річного плану або стратегії, особливості написання, немає. Тому можна формувати їх, як зручно. Однак у закладів, які стали ліцеями або планують ними стати стратегія розвитку має бути не менш ніж на 5 років. В інших випадках терміну немає.
А ще індивідуальну освітню траєкторію розробляють не тільки для дітей, які навчаються на індивідуальній або інклюзивній формі навчання, інші діти, які також можуть потребувати індивідуальної освітньої траєкторії.
Індивідуальна освітня траєкторія може розроблятися як за заявами батьків, так і за власною ініціативою педагогічних працівників з обговоренням на засіданні педради та повідомляючи батькам.
Корисні посилання:
Comentários